Lip 06 2015

Uprawy gruszy japońskiej

Published by at 8:34 am under Uncategorized

Wśród osób, które uprawiają drzewa owocowe, coraz większą popularnością cieszy się grusza japońska. Jeśli chcesz się dowiedzieć nieco więcej o niej i jej odmianach przeczytaj do końca mój dzisiejszy post.

Decydując się na posadzenie gruszy japońskiej do ogrodu dobrze jest kierować się nie tylko tym, jaki jest smak owoców, ale jakie są wymagania drzewa. Pomimo tego, że w pewnym stopniu są one zbliżone do tego, czego potrzebują europejskie grusze, grusze azjatyckie są krótkowieczne. W naszym klimacie, drzewa te dają obfite plony. Poszczególne odmiany cechują się m.in. różnym wyglądem owoców. Z reguły bardziej przypominają jabłka niż gruszki, jakie znamy. Przez to, że owoce nie dojrzewają równomiernie, zbiera się je nawet kilka razy.

Grusze azjatyckie powinny być sadzone w miejscach bardzo słonecznych, ciepłych oraz bez zastoin mrozowych. Ponadto ich gleba musi być przepuszczalna i żyzna. Drzewa te, zwłaszcza nieodporne na niskie temperatury, powinny być sadzone wiosną. Wykopany w ziemi dołek musi być większy niż rozmiar donicy, w której była sadzonka. Na jego dnie trzeba wymieszać kompost z żyznym podłożem. Doświadczeni sadownicy zalecają palikowanie oraz przycinanie na wysokości 80 cm. Żeby cieszyć się owocami, trzeba sadzić koło siebie, co najmniej dwie odmiany. Regularne podlewanie jest istotne szczególnie, kiedy drzewko jest młode. Po kwitnieniu zawiązki owoców trzeba przerzedzić.

Wśród najchętniej wybieranych odmian, wyróżnić należy przede wszystkim shinseiki, chojuro i hosui. Różnią one się m.in. terminem zbiorów, plennością, czy wytrzymałością na szkodniki.

Możliwość komentowania Uprawy gruszy japońskiej została wyłączona